Invitation til at være med i Ordskælv! 2012

Invitation til at være med i Ordskælv! 2012

29 august 2011 af John
Sammen med andre unge, der har mistet en far, mor, bror, søster eller nær ven

inviteres du til at fortælle din personlige historie og få den udgivet i en flot kunstbog.

Du bliver udfordret til at eksperimentere med ord og fortælle din historie som et personligt essay. Du får masser af hjælp undervejs og behøver ikke at have skrevet før. Du kommer til at arbejde tæt sammen med frivillige voksne, der hjælper dig i hele processen: fra idé til udgivelse.

Du får inspiration fra professionelle forfattere, der lærer dig at arbejde med dit essay. Kunsten er at arbejde med essayet igen og igen, til det er lige, som du vil have det. Dit essay bliver illustreret af en professionel kunstner og bliver trykt og udgivet i en bog, der udkommer marts 2012.

Vi mødes hos Børn, Unge og Sorg i København hver onsdag kl. 18 til 21 fra den 7. september 2011 frem til jul. Vi kommer også til at mødes og skrive i et par weekender.

Tilmeld dig ved at sende dit navn og din alder til tilmeld@hyggefactory.org eller 61651540.

Du skal være mellem 13 og 20 år, og det er først-til-mølle.

Vi glæder os til at høre fra dig

Karen Siercke og Luise Jørgensen

 

Hygge Factory organiserer Ordskælv! i samarbejde med Børn, Unge og Sorg og Københavns Kommunes Ungdomsskole. Hygge Factory er en not-forprofit organisation, der laver kunst- og kulturprojekter med unge i København – læs mere på www.hyggefactory.org.

Seneste kommentarer

Feedback