'Tæsk' om Kapitalismens krise
'Tæsk' om Kapitalismens krise
Krisen har bidt sig fast. Klaus Riskær Pedersen har overraskende synspunkter på hvorfor det går så galt og på hvad vi kan gøre. I interviews og kronikker argumenterer han for Tobin skat (skat på finansielle transaktioner), mere kontrol med de finansielle institutioner og efterlyser mere aktive borgere i folkestyret. Senest advarer han om en ny finanskrise udløst af Nykredits seneste lånetype (Politikens kronik, 2. marts 2012: Der er kaos i realkreditten). Han sympatiserer med Occupy bevægelsen og mener, at kapitalismen er helt ude af kontrol og at den bør reguleres og underlægges krav om gennemsigtighed. 
Nogle kender Riskær som finansmand og innovator, andre som spekulant og for hans nuværende status: Adresse i det åbne fængsel, Sdr. Omme Statsfængsel, på 4. år ud af en dom for bedrageri på 6 år. Tæskeholdet har castet Klaus Riskær pga. hans faglige indsigt og kompetencer. Senest en masteruddannelse på CBS.
Den nuværende krise kan betyde sammenbrud for banker og finansielle institutioner og dernæst stater. Det ustyrlige finansmarked bør derfor reguleres enten ved lov eller gennem beskatning. Bankpakker på 250 milliarder og degenerede finansmarkeder, som er ude af kontrol, er ikke vejen frem. Dette budskab er essensen af Klaus Riskærs seneste analyser.
Klaus Riskær er en havkat i hyttefadet og ser sig selv som fornyer og systemkritiker. Uanset hans tidligere medlemsskab af Venstre, endda som Europaparlamentariker, argumenterer han for kontrolmekanismer, folkeligt engagement og oprør, der umiskendeligt ligner venstrefløjsretorik. Han erklærer sig samtidig for kapitalist og finansmand. Men anerkender ikke den normale opdeling mellem venstre/højrefløj. Går i stedet ind for "atomiseret kapitalisme" og "anvendt medborgerskab".
Vi inviterer til en debat om kapitalismens krise, om finanskapitalens ødelæggende hærgen og om farerne for den demokratiske retsstat. Debat med en finansmand, der om nogen ved hvor skoen trykker og tør stå frem med offensive bud på en anden kurs.
Vi stiller Klaus Riskær tre spørgsmål:
- Kan kapitalismen overhovedet gøres krisefri?
- Hvad gør jeg som ansvarlig samfundsborger, når krisen hærger?
- Hvilke politiske anbefalinger kan du give den nuværende regering?
Riskær debat:
Markedet kannibaliserer sig selv, interview med Riskær i Information, 3.1.2012
Helt almindelige danskere har også ansvar for krisen, artikel af Riskær i Information, 1.2.2012
Kapitalisme - jeg vil skilles, Agenda på DR, 19.2.2012, hvor Riskær erklærer på lydfilen, at "markederne er degenererede" og analyserer finanskrisen. Ca. 21 minutter inde i udsendelsen, varighed: 8 minutter.
Om Riskær:
http://www.understrom.com/, Bud på fremtiden og på atomiseret kapitalisme og anvendt medborgerskab
Om finanskrisen:
Finanskrisen for begyndere, DR, 6.3.2012
Finanskrisen, på Faktalink, opdateret 2012, kan læses på biblioteket
Om 'Tæsk'
Der er fri adgang og lejlighed til at debattere tidens hotteste emner. I en både afslappet og intens atmosfære. Med et kort oplæg fra en inviteret enkeltperson eller gruppe hvorefter du kan ytre dig eller bare lytte med. Om kontroversielle og almindelige temaer, som du, som borger, måtte have en mening om. Livedebat du ikke tilbydes andre steder. Oplægsholderne får mulighed for at uddele verbale ”tæsk” til den offentlige opinion. Du får mulighed for at læsse af og ”slå igen”.
Ordstyrer er en erfaren bibliotekar, som sørger for at interesserede kommer til orde for åben mikrofon. Formålet er at vi alle bliver pirret og provokeret af det aktuelle tema og oplæg. Og at vi gennem uhøjtidelig demokratisk diskussion kan blive klogere og nedbryde fordomme. Med dette ”forsamlingshus” ønsker vi at benytte os af bibliotekets status som neutralt fristed og knudepunkt for viden og oplevelse som garant for ’Tæsk’ i tolerancens og åndsfrihedens navn.
Alle arrangementer er naturligvis gratis.
Flere oplysninger om 'Tæsk' 
-
Materialer:
Materialet blev ikke fundet
-
- Bog
Manden bag Klaus Riskær
Finansmanden og venstrepolitikeren (f. 1955) beretter om sit liv og omskiftelige karriere frem til finanssammenbruddet i 1992 og giver en kritisk vurdering af den etablerede finansielle sektor
-
- Bog
- Lydbog (net)
- Lydbog (cd-mp3)
Ankomsten
Om Klaus Riskjær Pedersens (f. 1955) liv i Statsfængslet ved Søndre Omme, hvor han skal afsone 6 år. Beskriver livet indenfor fængslet, om fængselspersonalet og de medindsatte
-
- Bog
- Lydbog (net)
Understrøm
En filosofisk fremskrivning af livet som det kommer til at udspille sig i fremtiden
-
- Bog
Riskær under overfladen
Om finansmanden og privatpersonen Klaus Riskær Pedersen (f. 1955). Hvad driver ham og hvordan formår han år efter år at håndtere kriserne, for dernæst at fighte sig tilbage til toppen?
Klassemærke99.4 Riskær Pedersen, Klaus -
- Bog
Manden bag Klaus Riskær
Finansmanden og venstrepolitikeren (f. 1955) beretter om sit liv og omskiftelige karriere frem til finanssammenbruddet i 1992 og giver en kritisk vurdering af den etablerede finansielle sektor
Materialet blev ikke fundet
-
- Bog
Riskær
Et portræt af en af de sidste 25 års mest omtalte danskere, finansmanden Klaus Riskær Pedersen (f. 1955). Hvad er han for et menneske, hvad er der sket i hans liv, og hvor kommer han fra?
Klassemærke99.4 Riskær Pedersen, Klaus -
- Bog
Berømmelsens anatomi
Titel: Berømmelsens anatomi : otte fortællinger om personlig branding
Beskriver hvorledes en række kendte, historiske og nutidige danskere ikke havde opnået den position, de er kendt for i dag, uden bevidst og professionel markedsføringsstrategi
Klassemærke60.13
Kategorier
-
(26)
-
(9)
-
(23)
-
(65)
-
(6)
-
(27)
-
(133)
-
(5)
-
(0)
-
(96)
-
(103)
-
(23)
-
(0)
-
(58)
-
(18)
-
(2)
-
(1)
-
(1)
-
(5)
-
(0)
-
(10)
-
(17)
-
(9)
-
(593)
-
(26)
-
(2)
-
(1)
-
(2)
-
(8)
-
(11)
-
(17)
-
(17)
-
(4)
-
(0)
-
(66)
-
(7)
-
(17)
-
(16)
-
(28)
-
(38)
-
(28)
-
(27)
-
(3)
-
(22)
-
(37)
-
(2)
-
(2)
-
(7)
-
(9)
-
(5)
-
(202)
-
(0)
-
(4)
-
(34)
-
(82)
-
(48)
-
(0)
-
(88)
-
(0)
-
(4)
-
(1)
Seneste kommentarer
- Tak! fantastisk alle de
1 uge 4 dage siden - Hej Numan, Hvis du har
2 uger 8 timer siden - hvem er en af de heldiger
2 uger 1 dag siden - tak ;)
2 uger 1 dag siden - Hej Suzan, tak for svar. Det
3 uger 6 dage siden - Hej Lena
Vi har en
3 uger 6 dage siden - Hej Jonas, der er meget bud
3 uger 6 dage siden - Ej, hvor fedt! Det fortjener
3 uger 6 dage siden - Noget er på vej!
4 uger 19 minutter siden - Kære Sadiq
Tak for dit
4 uger 1 dag siden








Der er endnu ingen kommentarer til dette indlæg – log ind for at skrive kommentarer.