Borgerrepræsentanter: G

29 januar 2010 af Københavns Rådhusbibliotek
Liste over medlemmer af BR fra 1840 og frem

Gamburg, Inger (1892-1979), fagforeningsformand. - BR: 1946-1958 (Danmarks Kommunistiske Parti)

Gamél, Victor Carl Christian (1815-1872), cand. polyt., mechanicus. - BR: 1865-1871

Gammeltoft, Johan Julius (ca. 1813-1871), silke-, ulden- og lærredskræmmer. - BR: 1851-1853

Gammeltoft, Jens Christian Juulsgaard (1818-1873), skoleinspektør. - BR: 1856-1858. - MAG: Rådmand 1858-1860 ; Borgmester i 2. Afdeling, 1860-1873. Billeder og links.

Gamst, Henrik (ca. 1788-1861), metalstøber, agent. - BR: 1830-1846

Gatter, Michael (1979-), salgschef. BR: 2014- (Venstre)

Garde, Trine (1948-), socialrådgiver. - BR: 1982-1993 (Socialdemokratiet)

Geertsen, Martin (1970-), stud. scient. pol. - BR: 1998-2007 (Venstre). - Borgmester for Kultur- og Fritidsforvaltningen: 2002-2007

Geisler Andersen, Anne Marie (1981-), rådgiver. BR: 2014- (Det Radikale Venstre)

Gelbek, Gordon (1923-1986), statsautoriseret ejendomsmægler. - BR: 1978-1978 (Det Konservative Folkeparti)

Giødesen, P. F. (1829-1905), kommandør. - BR: 1876-1894

Gjaldbæk, Jens Peter (f. 1944), lektor. - BR: 1994-1997 (Det Radikale Venstre)

Glahn, Constantin Johan (1813-1878), fabrikant, assessor pharm.. - BR: 1853-1871

Glindemann-Nielsen, N. C. (1867-1921), urtekræmmer, folketingsmedlem. - BR: 1913-1921 (Antisocialistiske Borgerliste ; Den Kommunale Vælgerforening)

Glückstadt, Isak (1839-1910), etatsråd, bankdirektør. - BR: 1886-1892

Goldmann, Gurli (1923-1986), assistent. - BR: 1970-1974 (Socialdemokratiet)

Goldmann, Signe (1972-).  - BR: 2006-2013 (Socialistisk Folkeparti - Løsgænger fra 2012)

Goosmann, Carl (1901-1959), købmand. - BR: 1954-1959 (Socialdemokratiet)

Gottlieb, Jette Ryde (1948-), A-kasseleder. BR: 2006-2009 (Enhedslisten)

Gottschalck-Hansen, Lene (1938-), socialstuderende. - BR: 1962 (Det Konservative Folkeparti), jf. Ricard, Lene

Gram, Peder Pedersen (1850-1923), murermester. - BR: 1904-19-10 (Antisocialistisk Borgerliste). - MAG: Rådmand i 3. Afdeling 1910-1923

Gran, Henry (1899-1948), formand, forretningsfører. - BR: 1948-1962 (Socialdemokratiet). - MAG: Rådmand i 5. Afdeling 1962-....

Grathwohl, A. D. (1866-1936), maskinistskoleforstander. - BR: 1914-1917 ; 1918-1925 .(Antisocialistsk Borgerliste ; Den Kommunale Vælgerforening)

Grove, C. F. (1822-1883), fyringeniør. - BR: 1877-1882

Groving, Torkil (f. 1954) . - BR: 1982-1985 (Venstresocialisterne)

Grut, Flemming (1911-1987), arkitekt. - BR: 1950-1970 (Det Konservative Folkeparti)

Grünbaum, Israel (1908-1989), expeditionssekretær, fuldmægtig, cand. polit. - BR: 1946-1955 (Danmarks Kommunistiske Parti)

Grøn, Chr. (1894-1971), grosserer. - BR: 1950-1966 (Det Konservative Folkeparti)

Grøn, Toni (1912-1995), formand. - BR: 1950-1970 (Socialdemokratiet)

Grønbech, Per Bo (1944-). - BR: 1982-1985 (Fremskridtspartiet ; De Frie Demokrater)

Grønlykke, Thor Buch (1972-). - BR: 2002-2009 (Socialdemokratiet)

Gustavsen, A. (1856-1913), blikkenslager. - BR: 1900-1913 (Socialdemokratiet)

Gustavsen, Søren (1944-), læge. - BR: 1980-1984 (Socialistisk Folkeparti)

Guttermann, Arne (1919-1970), fabrikant. - BR: 1966-1970 (Det Radikale Venstre). - MAG: Borgmester for 5. Afdeling 23. april-8. juli 1970

Günter, Martin (f. 1943), cand. jur. - BR: 1986-2001, formand: 1990-1993 (Socialistisk Folkeparti)

Gædeken, Carl Georg (1832-1900), professor, dr. med.. - BR: 1874-1880

Gætje, J. J. Valdemar (1850-1905), bagermester. - BR: 1895-1901

Gaarde Bendix, Pernille (1972-), folkeskolelærer. - BR: 2010-2013 (Socialistisk Folkeparti)

Gaarn-Larsen, Keld (1942-), socialrådgiver. - BR: 1974-1978 (Kristeligt Folkeparti)

Feedback