Fagligt forår: Jesper Andreasen om ADHD

Fagligt forår: Jesper Andreasen om ADHD: Gratis
Lektor Jesper Andreasen om ADHD
Date
Tid
19:00 - 21:00
Sted
Kvarterhuset
Adresse

Jemtelandsgade 3
2300 København
Danmark

Fagligt forår: Jesper Andreasen om ADHD: Gratis
Bibliotek
Sundby Bibliotek

Hvad sker der egentlig i hjernen, når man har ADHD?

Jesper Andreasen er uddannet neurobiolog og er lektor i translationel og klinisk farmakologi v. Københavns universitet.

Er ADHD en sygdom? Er det over- eller under-behandlet? Og findes ADD overhovedet?

Jesper Andreasen har selv ADHD – og tager os med ind i hjernens fascinerende verden og giver os en forståelig og fagligt stærk indsigt i, hvad forskningen fortæller om ADHD og medicin.

I foredraget udfordres klassiske myter, og du kan være sikker på at få prikket til nogle forestillinger om, hvad ADHD er. Vi skal diskutere, om ADHD er en sygdom, en modediagnose eller ’bare’ en neuro-divergent hjerne, om fejldiagnoser, og om der er forskel på ADD og ADHD.

Jesper Andreasen vil fortælle om rollen af hjernens signalstoffer dopamin og noradrenalin for symptomerne, og vil se på, hvordan ADHD-medicin virker - på både kort og lang sigt.

Med varme, humor og personlig erfaring formidler Jesper Andreasen komplekse emner, så det bliver nærværende og til at forstå – uanset om du er fagperson, pårørende, forælder eller selv har ADHD.

Om Fagligt forår:
Fagligt forår er en serie på seks foredrag om videnskabelige emner formidlet af nogle af Danmarks største eksperter.

Serien er støttet af Amager Øst Lokaludvalg