Børn og unge

Fokus på døden: 9 vigtige bøger til større børn

I uge 44 sætter Landsforeningen Liv & Død fokus på den svære samtale om døden. I den forbindelse har BIBLIOTEKET samlet ni bøger du kan læse med dit barn og tale om et svært emne. Bøgerne er egnet for børn i skolealderen - der er noget for både ind- til udskoling.

Af BIBLIOTEKET Rentemestervej

Når børn oplever dødsfald og sorg i familien, i skolen eller blandt venner, kan bøger og læsning være være en helt uvurderlig støtte. Litteraturen kan hjælpe børn med at forstå og bearbejde deres følelser, deres sorg og deres omgivelsers reaktioner. 

Vi har samlet ni gode bøger om liv, død og sorg for børn i skolealderen.

Bøgerne på listen kan hjælpe børn med at navigere i en svær situation, at sætte ord på storefølelser og finde måder at minde deres kære på. Uanset om det er gennem selvlæsning eller sammen med en voksen, der læser højt, kan disse fortællinger være en vigtig brik i sorgarbejdet eller et godt udgangspunkt for en svær samtale. 

Læs mere om Landsforeningen Liv & Død og om initiativet Uge 44: Fokus på døden her.