Kvinden, kønnet og kærligheden: Joyces militante feminisme i Ulysses

Tags
For voksne- Date
- Tid
- 19:00 - 21:00
- Pris
- Billetter fås via Billetto: Gratis
- Sted
- "Toves Rum", stueetagen i voksenbiblioteket
- Bibliotek
- Vesterbro Bibliotek og Kulturhus
- Adresse
-
Lyrskovgade 4
1758 København V
Danmark
Gud en kvinde.
erklærer Joyce i sin notesbog til Ulysses. Ja, Ulysses er også et enormt sjovt, rørende og heftigt feministisk manifest!
I Joyces moderne materialistiske og eksistentielle ateisme bliver Biblens patriarkalske alfader, der i sin rene åndelige almægtighed og selvtilstrækkelighed har skabt verden ud intet, biologisk erstattet af kvinden som den eneste og uomgængelige livgiver. Som i Gustave Courbets berømte maleri, udgør kvindens køn verdens eneste oprindelse nu. Alle kommer vi til live derfra.
Og med hovedpersonen Molly, der som Marlene Dietrich sang, er ”kærlighed fra top til tå”, giver Joyce stemme til en harsk, generøs, sjov og dybt rørende feminisme, der både er mytologisk, psykologisk, eksistentiel samt historisk og materialistisk superkonkret.
For så vidt kvinden er ”det hellige bindeled mellem generationerne”, som Bloom erklærer i romanen, demonstrerer Joyces militante materialistiske feminisme, at livet grunder i en kvindelig generøsitet og at livet vitterligt er en gave.
Et arrangement i samarbejde med Det Danske James Joyce Selskab.