
- Date
- Tid
- 19:00 - 21:00
- Pris
- Billet: 50 DKK
- Sted
- Arrangementslokalet på 1. sal
- Bibliotek
- Brønshøj Bibliotek
- Adresse
-
Krabbesholmvej 3
2700 Brønshøj
Danmark
Minutmillionærer, gullaschbaroner, børshajer og champagnepiger
Hør historien om krigsspekulationens centrale skikkelser; lyssky affærer og drama, når Poul Duedahl fortæller på baggrund af sin bog, Minutmillionærer.
Mere om Minutmillionærer
Mens det store drama udspillede sig på Første Verdenskrigs slagmarker, flød strømme af guld ind over grænserne til det neutrale Danmark. København blev fuld af initiativrige, hensynsløse og risikovillige spekulanter, som solgte fordærvet mad til tyskerne og spillede sig til svimlende formuer på Børsen.
Fortjenesterne soldede de op på store strandvejsvillaer og smarte sportsvogne – og på kunstværker, juveler og pelsværk. De førte sig frem i nattelivet, indtog byens fineste restaurationer, lod sig barbere i champagneskum og klippede flere centimeter af kjolelængden og kønsmoralen.
Da krigen sluttede, brast den gyldne boble, - alligevel fortsatte den ekstravagante livsstil – og de nyrige satte gang i de brølende 1920’ere med fest, fart og frisind. Men til sidst slap pengebeholdningerne op, og de forsvandt igen som dug for solen. Nogle ved egen hånd, andre ind bag landets fængselsporte eller ud af riget på en enkeltbillet.
Bogen går i fodsporene på krigsspekulationens centrale skikkelser. Opsøger deres tilholdssteder, optrevler deres netværk og afdækker deres lyssky affærer – og tager læseren med på rundtur i en by præget af morfinsprøjter, revolverdramaer og spillebuler.
Poul Duedahl, f. 1973, er professor i historie på Aalborg Universitet og har udgivet en lang række bøger om forskelligartede emner.
Praktik
Arrangementet er en del af historieklubben, men alle er velkomne med billet.
Billet 50 kr.