![](/sites/default/files/styles/hero_wide/public/2025-02/Shibori%20workshop.jpg?h=3cd06fc8&itok=FPo4_UXD)
Tags
krea- Date
- Tid
- 10:00 - 16:00
- Bibliotek
- BIBLIOTEKET Rentemestervej
- I samarbejde med
- Mai-Britt Amsler
- Adresse
-
Rentemestervej 76
2400 København NV
Danmark
Shibori betyder at vride eller klemme. Shibori minder på mange måder om det vi kender som vikle-batik. Man binder, klemmer, syr eller vrider stoffet inden farvning og skaber på den måde områder der ikke farves, ofte i mønstre der gentager sig.
På workshoppen arbejder vi med Itajime-metoden, hvor træklodser i forskellige geomestriske former bruges til udelukkelse af farven i stoffet og resultatet i et mere grafisk udtryk end de andre shibori-teknikker.
Workshoppen indeholder et kort oplæg som introduktion til shibori-teknikken og dens historie, en gennemgang af de forskellige mønstre man kan opnå med Itajime og masser af tid til at afprøve og arbejde med teknikken på egen hånd.
På workshoppen farver vi med Procion farver, der er nemme at arbejde med end den traditonelle farvning med indigo og giver et hurtigere resultater.
Medbring gamle godt vaskede lagner eller andet vasket stof. Genbrugsbutikkerne plejer at være leveringsdygtige. Tag gerne rigelig med så du har en masse at teste på. Stoffet må ikke være for kraftigt, da det skal kunne foldes mange gange.
Underviser: Mai-Britt Amsler