Mød børneværten Magnus

Mit favorit området på LÆS er området ved Graphic Novels. Her er der hyggelige rum, hvor man kan sidde for sig selv på puder og ægte fordybe sig.

Af Pernille Stage

Jeg har siden barnsben elsket at klæde mig ud og forvandle mig til andre karakterer og udforske forskellige verdner gennem teater. Det er mange af de samme ting, der er fantastisk ved at læse bøger. Særligt børnebøger har jeg arbejdet meget med igennem mit virke som pædagogmedhjælper. Jeg holder rigtig meget af at spille guitar og synge, hvilket gør sang om morgen til en fed tjans her på LÆS. Udover at arbejde på Hovedbiblioteket læser jeg til landskabsingeniør på Københavns universitet.

 

Hvad er din yndlingsbog fra din barndom?

En af mine yndlingsbøger fra min barndom, er Ole Lund Kirkegaards Gummi-Tarzan. Det var en stor fornøjelse, da han endelig kunne stå op mod de tarvelige drenge, og det lærte mig, at man ikke skal finde sig i den salgs.

 

Hvis du skulle vælge en bog fra hylden nu (aldersgruppe underordnet) hvilken bog ville du så anbefale?

Flyvebogen: Rejsen til monstrenes ø af Jakob Martin Strid er en virkelig fed bog som er på hylden her på Krystalgade. Den har flotte tegninger, en sjov historie for børn og voksne også spilles der elguitar i den!  

 

Hvad er dit bedste trick til at holde et barns opmærksomhed under højtlæsning?

Det bedste trick til at holde de yngre børns opmærksomhed, er nogle vilde armbevægelser og sjove lyde, hvor med de ældre børn kræver det en levende og dynamisk fortællerstemme.