Historieklubben på Amager: Grænseløse jøder

I 1753 underskrev Danske Frederik V og sultanen af Marokko en handels- og fredstraktat. Bagmændene var to entreprenante jøder i sultanens tjeneste, Sumbel og Buzaglo. De spillede et livsfarligt spil om magt, handel og religion.
Date
Tid
19:00 - 21:00
Pris
Historieklubben på Amager: Grænseløse jøder: 50 DKK
Sted
Kvarterhuset
Bibliotek
Sundby Bibliotek
Adresse

Jemtelandsgade 3
2300 København
Danmark

I 1753 blev Danmark det første europæiske land til at underskrive en handels- og fredstraktat med stormagten Marokko. Hovedrollerne i denne usandsynlige alliance spilledes imidlertid hverken af Frederik V eller sultan Abdallah – men i stedet af to entreprenante jøder i sultanens tjeneste, Sumbel og Buzaglo. De navigerede i et til tider livsfarligt spil om magt, handel og religion i 1700-tallets Europa. 
Bent Blüdnikow vil fortælle den dramatiske historie om slægterne Sumbel og Buzaglos. Han er journalist og historiker og udgav i 2024 den meget roste “Grænseløse jøder - Spillet om Danmark og Marokko i 1700-tallet".  I Politikens anmeldelse blev den kaldt “fremragende” og tildelt 6 hjerter.

Historieklubben På Amager drives i fællesskab af Kvarterhuset, Islands Brygge Bibliotek og Sundby Bibliotek.
Vi kalder os en klub, men alle er velkomne og arrangementerne er offentligt tilgængelige.