Historie

Amager, Kate og Skandinavien

3 fra bogstakken: I de mange stakke på bibliotekets udstillingsborde, har jeg fundet tre spændene bøger. Der er lidt lokalpatriotisme, god mad og endeligt den fælles historie om os skandinaver.

Af Sune Hundebøll

Da jeg i starten af 1990’erne flyttede til København, endte jeg i første omgang på Amager. Det var et andet Amager end Amager anno 2026 – og med et lidt andet rygte.

I samtalebogen "Amagerrødder” kigger et par ægte amagerkanere, Wili Jønsson og Frede Norbrink, tilbage på sit eget liv, musikken og øen.

Bogen er skrevet af journalist Maja Skov Vang. De tre mødte i et kolonihavehus på Amager for at hylde øen de alle elsker. Der er (røver)historier fra Femøren, Ballonparken og Sundby Idrætspark og så bliver naboen Christianshavn med Christiania også inddragen i fortællingen.

"Selv om "Amagerrødder" er fuld af røverhistorier og stemningsmættede billeder, er bogen ikke kun et nostalgisk tilbageblik.
Den fortæller også om social arv, arbejderliv, forurening, byudvikling og om at holde fast i sin identitet, mens ens hjemstavn forandrer sig.
Det gamle Amager er på mange måder væk. Men følelsen af at høre til lever tydeligvis videre."
(citat: "Wili og Frede Fup voksede op på øen, resten af København så ned på: Husker særligt Amagers dødsrute" af Jan Jeppesen i: KøbenhavnerLIV, 20.09. 2026)

Kate's joint

Jeg fandt ikke samme kærlighed for Amager som de lokale gerne udviser og flyttede videre til Nørrebro. Her havde jeg blandt andet min gang i Blågårdsgade, hvor Kate's joint var et af de lokale serveringssteder – lige mellem Linie 14 og de autonomes café Kafa-X (siden flyttet til Korsgade).

Kate Kamil var 18 år da hun startede Kate’s Joint. Det i de samme lokaler hvor hende mor havde drevet Blågårdsgrillen. Sammen med Dorte Yde har Kate skrevet kogebogen "Kate’s Joint og det grønne, indiske køkken : inspiration fra Indien, Ishøjplanen og Indre Nørrebro".

Bogens madopskrifter er supplere med private fotos og Kates personlige fortælling om at drive et spisested i Nørrebros hjerte i mere end 30 år.

Os i nord

Det var alt samme meget lokalt. I den sidste bog jeg har fundet i bibliotekets bogstakke, er den geografiske udstrækning større: Skandinavien.

Den norske sociolog Stein Ringen er aktuel med en bog om den fælles skandinaviske historie. Bogen bærer titlen "Fortællingen om Skandinavien" med undertitlen "vikinger, tyranner og demokrater".

Det er 1200 års historie om Danmark, Norge og Sverige. Det er krige, alliancer og fællesskab og adskillelse. Fra vikingetiden røvertogter til nutiden, hvor de tre kongeriger er en del af et fælles Europa – og alt det imellem.

"Bogen er et skatkammer af spændende detaljer, også når det gælder menneskenes liv op gennem århundrederne. Det er næsten uudholdeligt at læse om almindelige menneskers vilkår under misvækst, pest, krig og brandbeskatning”, skrev Bertel Haarder i " Fremragende bog om Nordens brutale fortid og forvandling til globalt forbillede" i: Kristeligt Dagblad, 6. juli 2026.

God læselyst