Borgmestre

Kronologisk liste med København Kommunes borgmester fra 1847 og frem

Overborgmestre (fra 1938)

Christensen, Viggo: 1.4. 1938 - 25.4. 1946 (8 år 25 dage)
Sørensen, Hans Peter:  25.4. 1946 - 31.5. 1956 (10 år 1 måned 5 dage)
Munk, Sigvard Jensen:  1.6. 1956 - 26.4. 1962 (5 år 10 måneder 26 dage)
Hansen, Urban W. T.: 26.4. 1962 - 31.3. 1976 (13 år 10 måneder 4 dage)
Weidekamp, Egon: 1.4. 1976 - 14.2. 1989 (12 år 10 måneder 14 dage)
Kramer Mikkelsen, Jens: 15.2. 1989 -24.10. 2004 (15 år 8 måneder 9 dage)
Engberg, Lars: 27.10. 2004-31.1.2005 (1 år 2 måneder 5 dage)
Bjerregaard, Ritt: 1.1. 2006 - 31.12. 2009 (4 år)
Jensen, Frank: 1.1. 2010-19.10. 2020 (10 år 9 måneder 18 dage)
Lars Weiss 29.10. 2020-

Magistraten (frem til 1997)

Magistratens 1. Afdeling

Linnemann, Stephan: 1858 - 1862.
Larsen, Lars Christian: 1863 - 1873
Hansen, Hans Nicolai: 1873 - 1897
Dybdal, Theodor: 1897 - 1917
Kaper, Ernst Christian: 1917 - 1940
Bindslev, Alfred: 1940 - 1951
Weikop, Ove Vilhelm: 1951 - 1970
Schmidt, Børge A.: 1970 - 1978
Nebelong, Bent: 1978 - 1985
Ahlberg, Tom: 1986 - 1994
Johansen, Jens: 1994 - 1997

Magistratens 2. Afdeling

Holmer, Johan Peter: 1858 - 1860
Gammeltoft, Jens Christian Juulsgaard: 1860 - 1873
Schlegel, Johan Frederik: 1873 - 1875
Fenger, Carl Emil: 1875 - 1883
Borup, Ludvig Christian: 1883 - 1903
Jensen, Jens: 1903 - 1924
Hedebol, Peder Nielsen: 1924 - 1938
Hansen, Julius C: 1938 - 1962
Saunte, Edel: 1962 - 1974
Alsing Andersen, Niels: 1974 - 1981
Frederiksen, Jørgen: 1981 - 1992
Engberg, Lars: 1992 - 1997 

Magistratens 3. Afdeling

Holm, Johan Peter: 1858 - 1869
Knudsen, Harald August Valentin: 1869 - 1891
Jacobi, Hugo Adolph: 1891 - 1909
Lehmann, Carl Frederik Mozart: 1910 - 1917
Christensen, Viggo: 1917 - 1938
Munk, Sigvard: 1938 - 1956
Hansen, Urban W. T.: 1956 - 1962
Jensen, Børge H. G.: 1962 - 1976
Jarmer, Pelle: 1976 - 1989.
Larsen-Jensen, Winnie: 1989 - 1997

Magistratens 4. Afdeling

Ehlers, Edvard Diderik: 1858 - 1885
Øllgaard, Christian Krarup: 1885 - 1903
Marstrand, Jacob Nikolaj: 1904 - 1917
Valdemar Møller, Holger Christian: 1917 - 1925
Pedersen, Peder Jørgen: 1925 - 1938
Sundbo, Arne: 1938 - 1946
Hansen, Johannes J.: 1946 - 1954
Estrup, Lauritz Albert Zwergius: 1954 - 1962
Wassard Jørgensen, Alfred: 1962 - 1978
Sigurdsson, Villo: 1978 - 1986
Starck, Gunna: 1986 - 1989
Engberg, Lars: 1990 - 1992
Martinussen, Peter: 1992 - 1993
Frost, Bente: 1994 - 1997

Magistratens 5. Afdeling

Christiansen, Chr. Sophus: 1917 - 1919
Andersen, Anthon: 1919 - 1936
Andersen, Ole (Oluf): 1936 - 1943
Sørensen, Hans Peter: 1943 - 1946
Sundbo, Arne: 1946 - 1954
Dahl, Ingvard: 1954 - 1962
Brauer, Willy: 1962 - 1970
Guttermann, Arne: 23. april-8. juli 1970
Helweg Petersen, Lilly: 1970 - 1978
Hansen, Ivan: 1978 - 1981
Ammundsen, Charlotte: 1982 - 1997

Magistratens 6. Afdeling

Thustrup Hansen, Hans: 1978 - 1997 

Borgmestre 1998-2005

Borgmester for Bygge- og Teknikforvaltningen

Pind, Søren: 1998 - 2005

Borgmester for Familie- og Arbejdsmarkedsforvaltningen

Larsen-Jensen, Winnie: 1998 - 2001
Kjeldgaard, Bo Asmus: 2002 - 2005

Borgmester for Kultur- og Fritidsforvaltningen

Thustrup Hansen, Hans: 1998 - 2001
Geertsen, Martin: 2002 - 2005

Borgmester for Miljø- og Forsyningsforvaltningen

Bo Asmus Kjeldgaard: 1998 - 2001
Winnie Berndtson: 2002 - 2005

Borgmester for Sundhedsforvaltningen

Martinussen, Peter: 1998 - 2001
Bruun-Vierø, Inger Marie: 2002 - 2005

Borgmester for Uddannelse- og Ungdomsforvaltningen

Bregengaard, Per: 1998 - 2005

Borgmester for Økonomiforvaltningen (Overborgmestre)

Kramer Mikkelsen, Jens: 1998 - 24.10.2004
Engberg, Lars: 27.10.2004 - 2005

Borgmestre 2006- 

Borgmester for Beskæftigelses- og Integrationsforvaltningen

Hougaard, Jakob: 2006 - 2009
Bondam, Klaus: 2010
Allerslev, Anna Mee: 2011 - 2017
Nyegaard, Mia: 2017 (pr. 31. oktober)
Lonning-Skovgaard, Cecilia: 2018 - 
Jens-Kristian Lütken: 2022 (pr. 24. marts) -

Borgmester for Børne- og Ungdomsforvaltningen

Kjeldgaard, Bo Asmus: 2006 - 2009
Vang, Anne: 2010 - 2013
Christensen, Jesper: 2013 (pr. 1. september)
Allerslev, Pia: 2014 - 2017
Christensen, Jesper: 2018 -

Borgmester for Kultur- og Fritidsforvaltningen

Geertsen, Martin: 2006 - 2007
Allerslev, Pia: 2008 - 2013
Ebbesen, Carl Christian: 2014 - 2017
Grünfeld, Niko: 2018
Franciska Rosenkilde 2018 (pr. 1. november) -

Borgmester for Socialforvaltningen

Warming, Mikkel: 2006 - 2013
Christensen, Jesper: 2014 - 2017
Nyegaard, Mie: 2018-

Borgmester for Sundheds- og Omsorgsforvaltningen

Lønborg, Mogens: 2006 - 2009
Thomsen, Ninna: 2010 - 2017
Welling, Sisse Marie Berendt: 2018-

Borgmester for Teknik- og Miljøforvaltningen

Bondam, Klaus: 2006 - 2009
Kjeldgaard, Bo Asmus: 2010 - 2011
Baykal, Ayfer: 2011 (pr. 26. maj) - 2013
Kabell, Morten: 2014 - 2017
Hedeager Olsen, Ninna: 2018 - 

Borgmester for Økonomiforvaltningen (Overborgmestre)

Bjerregaard, Ritt: 2006 - 2009
Jensen, Frank: 2010-